Skip navigation

Category Archives: קואופרטיב בלוגי האנימה בישראל

אז הנושא הרבעוני של הקבא״ב הוא (בגדול) רשמים מעונת החורף שכמעט נגמרה. לכן החלטתי, גם אם קצת מאוחר, לחלוק מעט מההתרשמויות שלי מסדרות שהמשכתי מהעונה הקודמת וסדרות שצפיתי בהן/הדרפתי בעונה הזו.

נתחיל בסדרות שהמשיכו מהעונה הקודמת אותן המשכתי ונעבור הלאה לסדרות מהעונה.

Shigatsu wa Kimi ga Uso

20/22

שיגאטסו היא סדרה שמאוד התלהבתי ממנה אחרי הפרק הראשון שהיה לפני כמעט חצי שנה. במיוחד מהעובדה ששיר הפתיחה היה כל כך מוצלח, ההפקה הייתה נהדרת, הסטינג מאוד עניין אותי (מוזיקה) והעובדה שהיה הרבה כחול על המסך (כן אני יודע, יש לי בעיה).
לצערי ככל שהסדרה התקדמה כך הרגשתי פחות ופחות עניין בה. עד שהחלטתי, בשלב הרבה יותר מדי מאוחר, להדריפ אותה בפרק 20.
מבחינתי הבעיה העיקרית של שיגאטסו היא הכתיבה, היא הייתה מייגעת במיוחד. הטקסטים בין הדמויות פשוט לא אמינים. אני לא חושב שאנשים נורמטיביים מדברים או חושבים במטאפורות 90% מהזמן, ובטח לא ילדים בני 14. הדמויות הרגישו כמו קרטון לא אמיתי. המאבק של קוסיי באמא שלו נמשך ונמשך ונמשך…
מעבר לזה, גם העובדה שהדבר המרכזי החשוב בסדרה היה צפוי מהפרקים הראשונים רק המשיך לגרום לי לא לרצות לראות את זה. או שזה יסתיים מהר וימשיך הלאה או שזה לא יקרה בכלל, או שיציבו עובדות ויראו לנו איך הדמויות מתמודדות עם זה. בשביל מה לגרור?

אני יכול להמשיך ולדבר על הסדרה ולמה לא נהנתי ממנה, אבל חבל. הבה נעבור לדברים שמחים יותר!

Shirobako

23/24

שירובאקו היא אחת הסדרות שיותר נהנתי מהן בתקופה האחרונה. היא מתחילה דיי בבום – זורקים אותנו לעולם שרץ בקצב מהיר עם הרבה ז׳ארגון ודמויות שאנחנו לא ממש מכירים, אבל זה בסדר ונחמד. הדמויות מעניינות וחביבות והדברים שקורים בסדרה מעניינים.
לאחר כמה פרקים הסדרה לקחה צעד אחורה ונתנה לנו להכיר קצת את הדמויות וזה היה נהדר, מי יותר ומי פחות (כן טארו, אני מסתכל עליך).
דבר נוסף שאני מאוד אוהב בשירובאקו היא היותה ״מטא״ סדרה. מכיוון שזוהי אנימה העוקבת אחרי סטודיו להפקת אנימה, הסדרה סיפקה גם ערך מוסף לא קטן עבורי שהיה ללמוד קצת על תעשיית האנימה. אני מאוד אוהב יצירות מטא ובכלל יצירות על יצירה.
דבר נוסף שהיה מאוד מוצלח בה בעיני היה שהיא עוסקת באנשים מעט מבוגרים יותר מגיל תיכון אך עדיין בתחילת דרכם (בערך כמוני) וכך יכלתי להזדהות עימן הרבה יותר מהרבה סדרות אחרות בהן אני צופה. מה גם הרגשתי הקבלה רבה בין תעשיית האנימה לתעשיית התוכנה ויכלתי מאוד להזדהות עם הרבה מהדברים שהדמויות עושות והדילמות הניצבות מולן.

שירובאקו היא סדרה שנונה, מצחיקה ומעניינת. נשאר לי עוד פרק אחד לראות ואני מאוד אשמח אם תהיה עונה שניה.

Koufuku Graffiti

6/12

אני לא לגמרי יודע מה לחשוב על קופוקו גרפיטי. בינתיים צפיתי ב6 פרקים, בערך חצי מהסדרה.
מצד אחד, סדרה על בנות חמודות שמבשלות אוכל טעים, קונספט נהדר.
מצד שני, פורנו אוכל עם הרבה סרביס כשכל ביס נראה כאילו נטבל בריר לפני.
הדמויות חמודות, זה נכון. אך משהו לא מתחבר לי לגמרי בסדרה. יש הרבה יותר סרביס ממה שהייתי רוצה והבימוי הרבה יותר קיצוני משהייתי רוצה. ההתרחשויות הן בהרבה מקרים תירוצים כדי להראות מעין פורנו אוכל, ממנו יש המון.
אני לא בטוח. אנסה עוד ואראה.

 

Saenai Heroine no Sodatekata

10/12

סאה-קאנו היא עוד סדרה מעט שנויה במחלוקת אצלי, למרות שמצבה מעט טוב יותר מקופוקו.
מצד אחד, סדרה על יצירה – ועוד על יצירת משחקי ויז׳ואל נובל.
מצד שני, הרבה הארם ופאנסרביס.
ובכל זאת?
מבחינה ויז׳ואלית הסדרה נראת נהדר והדמויות דווקא דיי מוצלחות למרות שחלקן נופלות לטרופים טיפוסיים (ועל זה גם משחקת ומתבדחת הסדרה). בגדול, זה מרגיש כאילו מעין הארם עם טוויסט. האווירה שמתקבלת מיוצרי הסדרה היא לא של חוסר יכולת, נפילה לטרופים נפוצים כי היוצרים לא מספיק מוצלחים כדי להפיק מזה משהו טוב, אלא כוונה תחילה על מנת ליצור מימד מעט עמוק יותר כשצריך ולהשתעשע איתן כשצריך. הסדרה משחקת על הקרבה של הצופה לעולם של הדמויות בצורה מחוכמת, חבל שבחלק מהפרקים כל פריים שני הוא של ציצים.

 

Death Parade

4/12

 

דת׳ פארייד לא מצאה חן בעיניי יותר מדי. היא יותר טובה מסדרות לא טובות, אבל היא פשוט לא גרמה לי לרצות להמשיך לצפות בה. הסיפורים של כל הזוגות שבאים לקווינדקים לא כל כך מעניינים והדמויות עצמן גם לא כל כך מעניינות. כל המצבי הקיצון האלה שדקים מנסה להביא את הזוגות אליהן מוציאים מהם בעיקר גועליות המלווה בצעקות וכחכוחים לאורך הפרק, ובסופו של דבר כל פרק נסגר בהחלטה שרירותית ולא ברורה ע״י דמות שהיא בעיניי לא כל כך מעניינת. תטיל מטבע וזהו.
אחרי ארבעה פרקים לא מצאתי עניין בלהמשיך את הסדרה והדרפתי.
מה שכן, אחלה שיר פתיחה.

 

Rolling☆Girls

3/12

 

 

רולינג גירלז הרשימה אותי מאוד. החל בסאונדטראק אדיר המורכב מעיבודים של שירים של הבלו הארטס וכלה בסטינג מעניין ועיצוב ויז׳ואלי יוצא דופן.
מה שכן, היא טיפה כבדה ולכן לוקח לי קצת זמן לראות אותה, אבל אני בהחלט נהנה.

 

העונה הנוכחית על סף סיום והעונה החדשה כבר בפתח. יש כבר כמה סדרות שיצא לי לשים עליהן עין אז אני כבר מחכה. אביב שמח :)

הנושא הרבעוני של הקבא"ב הוא 'קצת על הכותבים' ולי, בתור אדם שלא כל כך אוהב לדבר על עצמו, לא קל במיוחד לכתוב פוסט לנושא הזה. אבל בכל זאת אנסה ספר קצת על עצמי ועל מה אני אוהב בתחום.

היסטוריה

כפי שסיפרתי בפוסט הקודם, אני צופה באנימה באיזור העשר שנים. האנימה הראשונה שראיתי דרך האינטרנט הייתה 'רורוני קנשין' אותה בחרתי בקפידה מתוך רשימת סיקורים באתר אנימס עליו השלום. הכנס הראשון אליו הלכתי היה אנימה-קון הראשון ומאז הלכתי לעוד כמה וכמה כנסים, התנדבתי בכמה והרצאתי באחד <קישורית>.
אני דיי אוהב את הרעיון של כנסים. כנסים בגדול מאפשרים לנו להנות עם חברים מדברים שקשורים לתחומי עניין שאין להם מקום משלהם בחוץ, לקבל העשרה כלשהי ביחס לתחום שיכול להיות שלא היינו מכירים אחרת, בטח שלא בכזאת קלות, ולהכיר אנשים שיש להם עניין באותם תחומי עניין כמוך. למרות שלאחרונה לא הרגשתי שאני רוצה כל כך ללכת לכנסים ושאני לא מקבל את מה שהייתי רוצה לקבל מכנס, אני אוהב את הרעיון והייתי רוצה ללכת לאיזה כנס שיגרום לי לרצות ללכת אליו.

שגעונות וטעם אישי

האמת היא שאני לא צופה באנימה יותר מדי, בדרך כלל בכמה בודדות בעונה. לרוב יוצא שאני מסנן את הסדרות שאני רוצה לראות לפי התמונה במאל או אנידב, אם היא נראת לי מעניינת או לא. בחלק מהסדרות שלא עברו את הסינון הראשוני הזה אני צופה לאחר קבלת המלצות מאנשים מסוימים, וגם אז לא בטוח שאראה אותן. במיוחד קשה לי להמשיך לצפות בסדרה, מצויינת ככל שתהיה, אם היא לא מושכת אותי לצפות בה. ובמקרה והיא כן מעניינת אותי אני אשתדל להימנע מספויילרים הכי קטנים עליה: אשתדל לראות אותה מוקדם, לא אכנס לדיונים שמדברים עליה וכו'. אני מאוד רוצה לתת ליוצרים להראות לי את הסדרה בדיוק כמו שהם רוצים, בלי שאתערב באמצע ובלי שאדע דברים שאני לא צריך לדעת וכך לקבל את האימפקט שהם רצו להעביר לי.

השפעה

אם הייתי אומר שאני לא בנאדם מושפע, הייתי משקר. לאורך השנים יצא שעשיתי המון דברים בהשפעת אנימה ומנגה. יצא לי להכיר ולשחק במשחקים שונים שלא הייתי מגלה אילולא הייתי רואה סדרת אנימה עליהם (גו, בייסבול, מאג'ונג ועוד), רציתי לפתח ויז'ואל נובלז <קישורית לדוגמא> אחרי שראיתי 'ברוכים הבאים לNHK' ולפתח משחקי מחשב בכלל אחרי ששיחקתי בפיניקס רייט. חזרתי לנגן אחרי תקופת יובש אחרי שראיתי 'BECK' ועוד. בכלל, אחד הדברים שאני אוהב במיוחד באנימה ומנגה, זה שאפשר לקחת כל קונספט מעניין ולגרום לו לעבוד ולגרום לאנשים אחרים להתעניין בו, אם זה משחקי קלפים, ערבוב משקאות, הכנת לחם, למידה או שייט גונדולות, לאנימה ומנגה יש כוח שלא ראיתי במדיומים אחרים והם לא פוחדים להשתמש בו, ולכן אני מאוד נהנה ומחכה לסדרות חדשות, לראות אילו דברים חדשים אכיר ומה אלמד.

פילוסופיה בגרוש ואהבה לתחום

אבל אני חושב שהסיבה העיקרית שבגללה אני מתחבר יותר לאנימה מאשר לסדרות מערביות היא שבאנימה (שאני רואה, לכל הפחות) מראים הרבה יותר את הצדדים הטובים שבבני אדם בעוד שברוב הסדרות המערביות שיצא לי לראות הראו יותר את הצדדים ה"רעים" בבני אדם: משום מה מרגישים היוצרים של הסדרות המערביות שיצא לי לצפות בהן (במיוחד לאחרונה) שהם חייבים לדחוף לי סקס לא קשור, סקסיזם בכלל, שמוקיות ועוד ועוד, כדי לתת תחושה של "בגרות". (תראו איזה בוגרת הסדרה! יש שם סקס ודברים "אמיתיים"). לא תודה, אני מעדיף להישאר בעולם הדמיוני של סדרות כמו הידמארי סקץ', אריה, ברטנדר ועוד ועוד ועוד שלא גורמים לי לאבד תקווה במין האנושי.

בגלל שאלו מדיה כל כך מיוחדות הייתי רוצה להכיר יותר אנשים שחושבים כמוני בנושא, שנהנים להיחשף לדברים חדשים שכנראה לא היו מכירים בדרך אחרת, שמעדיפים את הצד הטוב באנושות על הצד הרע. ובגלל זה כנראה, אפילו שאני מרגיש מנותק כמעט ולחלוטין מהקהילה הישראלית אני בכל זאת מחפש איפה אני יכול לתרום.

חומריות


מבחינת מרצ'נדייס אין לי יותר מדי: כמה מנגות באנגלית שאני כבר לא קורא, כמה מנגות ביפנית שעוד לא הספקתי לקרוא, שני פוסטרים שטרם תליתי, OST אחד, כמה אלבומים של להקות יפניות, בלו ריי אחד, שני דיוידיים וכמה פיגרים. אוקיי, אולי יש לי קצת יותר מדי, אבל לא נורא.

 

סוף דבר

נגמרו לי הרעיונות על מה לכתוב, אז אני אסיים כאן. אני מקווה שלא חפרתי יותר מדי ואני מתנצל שדיברתי דיי בכלליות ולא יותר מדי על עצמי למרות הנושא. אני מקווה שבכל זאת תחליטו לכתוב לנושא הזה בקבא"ב, ואם זה יגיע אלי, אני מבטיח לקרוא.

אני לא באמת זוכר באיזו שנה נחשפתי לאנימה בפעם הראשונה, אני חושב שזה היה מתישהו בשנת 2003 כשחיפשתי על אנימה באינטרנט ומצאתי אתר בשם "אנימס" שהיו בו סיקורים של כל מני סדרות אנימה. אחרי התלבטויות רבות החלטתי לראות את הסדרה 'רורואני קנשין' ונדלקתי. לאחר מכן החלטתי להצטרף לפורום של אותו אתר שמצאתי בו היו עשרות הודעות ביום. לאחר זמן התחלתי ללכת למפגשים של אותו פורום ולהכיר אנשים חדשים. מתישהו באחד המפגשים סיפרו לי על פורום אנימה חדש שנפתח בשם אנימה4 והחלטתי לנסות להצטרף. האנשים נעמו לי והתחלתי להתחבר אליהם יותר. זו הייתה קהילה קטנה אך מגובשת. במקביל היו כל מני קהילות שונות שאת חלקן הכרתי בשם כמו תפוז, אנימנגה, אנימה אייאל ועוד.

מתישהו הפורומים התחילו להצטמצם, הפעילות ירדה, רבים נסגרו ובאלו שלא נסגרו כמעט ולא כותבים. הקהילה היחידה שאני מכיר שעדיין קצת פעילה היא אנימה-אייאל. אפילו לאחרונה שיחקתי במשחק נחמד שמנהלי הפורום הכינו בו צריך לנחש איזה דמות יש ליריב שלך. חבל שהוא לא הסתיים בצורה מסודרת.
ובכל זאת, קשה להגיד שכמות האנשים שצופים באנימה וקוראים מנגה ירדה, שכן מספר המבקרים בכנסים נמדד באלפים. אז שאלת מיליון הש"ח (או סתם שאלה שאני שואל את עצמי כבר כמה זמן)  היא איפה מסתובבת קהילת האנימה/מנגה הישראלית ברשת?

 

אחת הסיבות שהתחלנו את הקבא"ב היא כדי לנסות ולשלהב את קהילת האנימה ומנגה בדיונים מעמיקים בתחום ולספק מסגרת ופלטפורמה נוחה לאנשים שונים לפרסם את מחשבותיהם בנושאים שונים הקשורים למדיום וסביבתו. רצינו לראות אם יש אנשים שרוצים לכתוב ולדבר על אנימה ומנגה ברשת. לצערי הרב הפרויקט לא ממריא ופוסטים לא נכתבים. כבר לא כל כך קל למצוא אנשים שרוצים לכתוב על אנימה ומנגה באינטרנט וקשה לא פחות למצוא אנשים שיגיבו לאותם אנשים שכותבים על אנימה ומנגה.

ובעניין אחר, דומה אך שונה, אחד הרעיונות שנתתי כשכתבתי את הפוסט להצגת הנושא "הקהילה הישראלית" של הקבא"ב היה לכתוב על אירועים ופעילויות שהייתי רוצה לראות. אז אם אני כבר כותב, אוסיף קצת על משהו שהייתי רוצה לראות ולהשתתף בו:

הייתי רוצה לראות יותר פאנלים/דיונים בכנסים. למשל כאלה שיש להם נושא מסויים כמו, לא יודע, הסוף של אוונגליון או סדרת הספורט הטובה ביותר, ואולי להביא כמה אנשים מראש שיציגו את דעותיהם בנושא ולאפשר לקהל להשתתף ולהביע את דעתו בצורה מסודרת. אני חושב שאחד הדברים שיכולים להיות הכי נחמדים ומועילים בכנסים הם אשכרה לדבר עם אנשים שאתה לא מכיר על תחביב משותף ואני חושב שפאנלים/דיונים הם דרך מאוד נוחה לעשות זאת. לא צריך לגשת למישהו שאתה לא מכיר, לפצוח בשיחה ולקוות שאתם אוהבים את אותו הנושא. מי שמעניין אותו להתדיין על הסוף של אוונגליון או לשמוע אחרים מתדיינים על הנושא יגיע ומי שפחות, לא. ואחרי ששומעים קצת את דעותיהם של כמה אנשים יותר קל לגשת אליהם ולדבר איתם.

 

נכון לשעה זו אני היחיד שכתב על הנושא הזה לקבא"ב והייתי מאוד שמח לשמוע את דעותיהם של עוד אנשים אז אם יש לכם כוח ויש לכם מה להגיד, אל תתביישו!

מכיוון שהנושא לחודש אוקטובר של פרויקט "קואופרטיב בלוגי אנימה בישראל" הוא "ז'אנר אהוב עליכם וסדרות שמייצגות אותו" בפוסט הזה אני אכתוב על ז'אנר (או יותר נכון theme) הספורט באנימה ומנגה.

אם קראתם קצת בבלוג הזה בטח שמתם לב שאני חובב בייסבול וכתבתי על בייסבול באנימה ומנגה לא מעט. אך מה שאולי אתם לא יודעים (בעצם סביר להניח שהזכרתי את זה כבר) שהסיבה המרכזית שבגללה בכלל נחשפתי לספורט הזה והתחלתי להתעניין ולשחק בו (וכך גם מספר מחברי) היא אנימה. ספציפית מייג'ור ואואוקיקו פוריקבוטה.

אחד הדברים שאני אוהב באנימה ומנגה היא העובדה שאפשר לקחת כל נושא, לתפור לו איזה סיפור ולהפוך אותו למושך ומעניין, מאפיית לחם למשחקי קלפים ועד למיקרובים. לכן אפשר למצוא כל מני סדרות אנימה ומנגה ממש טובות שנושאים המרכזיים שלהן הם ענפי ספורט שונים ומשונים. אני מאוד אוהב לצפות בסדרות כאלה כי הן גם מכירות לי תחביב חדש, גם "מרעילות" אותי עליו וגם סתם כיף לי לצפות בהן והן מרגישות לי "לא מחייבות" ואפשר לצפות ולהנות מהן גם בלי להכיר בכלל את חוקי המשחק.

אך לפני שאני מתחיל לברבר ולברבר, אולי כדאי שאגדיר מהו ספורט בעיניי. ספורט בעיניי היא פעילות הדורשת מיומנות מסויימת שמטרתה השתתפות בתחרות, בבידור עצמי או בהנאה ודרכים אחרות. לכן אני מחשיב גם בייסבול, שחמט ודייג לדוגמא, כספורט. כדורגל ישראלי לדוגמא, על פי הגדרה זו, אינו ספורט (D:)

הייתי רוצה לספר טיפה על כמה סדרות וענפי הספורט שהן הכירו לי שחלקם גם הפכו לתחביב:

אואוקיקו פוריקבוטה (בקיצור, אואופורי או אואוקיקו) היא סדרת בייסבול מאוד אנושית ומציאותית. המשחקים מפורטים בצורה עמוקה ואינטיליגנטית ככה שממש אפשר להרגיש את המשחקים מקרוב, בין היתר הודות לעובדה שלמנגקה של הסדרה יש תואר בפסיכולוגיה עם התמחות בפסיכולוגיית ספורט וגם שיחקה בייסבול בצעירותה. כל קאסט הדמויות ולא רק הגיבור הראשי עמוק ואמין והאינטרקציה בין כולם מבוצעת בצורה מצויינת. ובנוסף היא גם נאמנה מאוד למנגה. אואופורי גרמה לי להכיר את המשחק יותר לעומק. למדתי על אסטרטגיה, פסיכולוגיה, טכניקות אימון שונות ועוד ועוד.
יצא לי לשחק בייסבול לשתי עונות במסגרת הליגה הישראלית. היה כיף ואני מקווה שאוכל לעשות זאת שוב בעתיד. מדי פעם יוצא שכמה חבר'ה מאיתנו מתארגנים ומשחקים בפארק הירקון, זה גם כיף ואני מקווה שיצא לי לעשות גם את זה שוב!

Hikaru no Go

היקארו נו גו שאני מאוד אוהב היא סדרה דיי מפורסמת שלקחה משחק לא כל כך פופולארי (משחק הלוח העתיק 'גו') וחשפה אותו לעולם. לאחר שידוריה נוצר בום ענק של שחקני גו מתחילים מכל העולם שהתחילו ללמוד ולשחק את המשחק. אני חושב שהיקארו נו גו היא הדוגמה הטובה ביותר שאני יכול לתת לכוח שיש למדיום הזה.
גם אני התחלתי לשחק גו בעקבות היקארו נו גו. ולמרות לא שיחקתי מזמן מדי פעם אני צופה במשחקים, קורא קיפו ובודק מי מחזיק באיזה תואר. זה באמת משחק נחמד!

Akagi

Saki

אקאגי וסאקי הן שתי סדרות מאוד שונות אחת מהשניה שמדברות על נושא משותף: מאג'ונג. אקאגי מדברת על תקופה מוקדמת יותר בה מאג'ונג היה משחק הימורים נטו ומי שהיה משחק בו היו המאפיה. שם המשחק הוא על חיים ומוות. בסאקי מדובר על המשחק כספורט תחרותית של ממש בו ילדות בנות עשרה משחקות במסגרת טורנירים נגד עשרות בנות עשרה אחרות. לכל אחת טכניקה סודית ומיוחדת משלה. שתי הסדרות ממש טובות בעיניי וכל אחת מציגה את המשחק והמיינדסט של השחקנים בצורה אחרת. ממליץ.
פעם אני וחברי בעיקר שיחקנו באינטרנט, היום לשלושה מחברי יש סט מאג'ונג (לאחד מהם אפילו יותר מאחד) ויוצא שלפעמים אנחנו נפגשים ומשחקים שעות. זה משחק מאוד כיפי ואני ממליץ ללמוד ולשחק.
יש עוד הרבה סדרות אנימה/מנגה שהייתי רוצה לדבר עליהן, אבל אין לי כוח אז אני רק אזכיר חלק מהן:
Last Inning - מנגת בייסבול שבמרכזה איש מכירות שהופך למאמן קבוצת בייסבול בית ספרית שצריך בתום שנה להוביל את בית הספר לקושיאן. לאחר שיש קצת יותר הבנה באיך משחקים את המשחק הסדרה הזאת ממש טובה ואפשר ללמוד ממנה הרבה על בייסבול.
Chihayafuru - סדרה שלקחה משחק זכרון (בערך) של שירה יפנית קלאסית והפכה אותו לצפייה מומלצת לכל המשפחה.
Hajime no Ippo - סדרה על אגרוף שבעיני היא אחת הסדרות הטובות יותר שיצאו.
Free! - סדרה על שחייה. ממש נחמד!
Bamboo Blade - סדרה על קנדו. ממש ממש נחמד!

Yowamushi Pedal

מה צופן העתיד?
בעונה הנוכחית ישנן שתי סדרות ספורט חדשות: Daiya no Ace שהיא סדרה על בייסבול ו Yowamushi Pedal שהיא סדרה על רכיבה על אופניים. בינתיים יצאו רק שני פרקים לשתיהן אבל אני מאוד נהנתי ואני ממליץ לנסות. בנוסף יוצאת גם העונה השלישית להאג'ימה נו איפו שהזכרתי מקודם (אבל עוד לא סיימתי את העונה השנייה…).

אה, גם גיליתי שיש חוג בדמינטון קרוב לביתי, אולי אלך להירשם?

שלום לכולם,

כחלק מפרויקט חדש "קואופרטיב בלוגי אנימה בישראל" אני רוצה לכתוב על השנה שהייתה לי בהקשר של אנימה מנגה והמסביב. שזה הנושא החודשי של הפרויקט (“סיכום השנה (2013) בתחום האנימה המנגה וכל השאר, והציפיות שלכם לשנה הבאה.”), בין היתר בגלל שלא כתבתי פה בשנה האחרונה.

בשנה האחרונה קרו הרבה דברים, המשכתי לשנה שניה בתואר למדעי המחשב, הייתי ביפן, וגם יצא לי לראות אנימה ולקרוא קצת מנגה.

אז מה קרה השנה?

נתחיל בסדר כרונולוגי, בספטמבר הקודם יצאתי לטיול ביפן, לבד. היה טיול ממש כיף ויצא לי להגיע לטוקיו, אוסקה וקיוטומבחינה תיירותית, אני חושב שקיוטו הייתה המעניינת ביותר. היו בה מקדשים ומקומות תיירות אחרים שלא יצא לי להיתקל בכמותם באוסקה או טוקיו. גם האווירה הייתה שם מאוד מעניינת ויצא לי יותר ללכת שם ברגל aimlessly. אבל עדיין, המנה העיקרית בכל הטיול הזה הייתה טוקיו ובמיוחד אקיהבארה הצבעונית. יצא לי לחזור לאקיהבארה מספר גדול של פעמים ופשוט לבקר בחנויות ולראות כל מני דברים שקשורים לאנימה ומנגה: בלו-ריי/דיווידי, מוזיקה, מנגות, פיגרים, פוסטרים ועוד ועוד. אין כמו להכנס לחנות, לשמוע מוזיקה שאתה אוהב, לראות את הסדרה שאתה אוהב על המסך או פריוויוים של סדרות שעתידות לצאת בעונה הקרובה ולהסתכל על כל מני מרצ'נדייס של סדרות שאתה אוהב (וגם לא). ועדיין, ללכת לטייל באקיהבארה ללא מטרה מסויימת מספר רב של פעמים עדיין יכול להיות רפטטיבי מדי. כאשר הלכתי עם מטרה לחפש פיגרים ספציפיים, מנגות וכו', היה הרבה יותר מעניין.

תמונה של אקיהבארה

אקיהבארה

על יפן אני יכול לדבר עוד הרבה, אבל אני לא אעשה את זה, לפחות לא הפעם. במקום זאת אדבר על הסדרות שראיתי השנה (או לפחות על חלקן) ועל דברים נוספים שאני מצפה להם בשנה הקרובה.

אז מה יצא לי לראות (עד הסוףהשנה?

יורו יורי, קוקורו קונקט, סימפוגירטארי טארי, קוטואורה-סאן, קיי-און, פסיכופס, רובוטיקס;נוטס, גינגה אה קיקאוף, המהמר האגדי טצויה, צ'יהאיהפורו 2, גנשיקן, האטאראקו מאהו סאמה, קירה קירה ההופעהליטל וויץ' אקדמיה, זמן חוה, ילדי הזאב אמה ויוקי.

הרוב היה מאוד מוצלח, יורו יורי (שתי העונות) עשויות ממש בטוב טעם, הסדרה יושבת על בסיס חזק מאוד של דמויות מאוד יציבות, מגוונות, אמינות ועקביות ועדיין מצליחה בכל פרק להציג דברים חדשים ככה שהיא בכלל לא הייתה רפטטיבית ומאוד נחמדה. קוקורו קונקט התחילה נורא מוצלח אבל מתישהו הם התחילו ללעוס את כל הקטעים עם טאיצ'י יותר מדי, לא יודע למה הקלנגר הזה הפך פתאום לדמות הראשית, חבל. ועוד יותר חבל שהחליטו להוציא את ה"סוף" של הסדרה כ OVA. זה ממש טריק לא יפה לדעתי.

טארי טארי הייתה סדרה ממש טובה. היא לא עשתה יותר מדי, אבל מה שהיא עשתה היא עשתה ממש טוב. הדמויות היו בנויות ממש טוב והאינטראקציה ביניהן הייתה מאוד אמינה ומעניינת, ממש השקיעו על הפרטים הקטנים וזה היה מאוד מוצלח בעיני, בהחלט אחת הסדרות שאני יותר אוהב.

תמונה של טארי טארי

טארי טארי

פסיכופס – יותר מדי חורי עלילה וחוסר הגיון בבניית העולם, חבל.

רובוטיקס;נוטס – דווקא סדרה שחיכיתי לה וראיתי כמה טיזרים שלה ביפן אבל היא יצאה אחת הגרועות שראיתי. אין לי מושג מה הם חשבו לעצמם. אני מאוד שמח שכשהייתה לי את ההזדמנות לקנות את הויז'ואל נובל ביפן לא עשיתי זאת.

האטאראקו מאו סאמה – ארבעה פרקים מעולים ומאז התדרדרות. חבל.

קיי-און וקוטואורה סאן – היה טוב וטוב שהיה.

את המנגה של גנשיקן קראתי בעבר ולקראת תחילתה של גנשיקן נידאימה ראיתי את האנימה והיה סבבה. חבל אבל שהיא לא יצירה שלמה. גנשיקן נידאימה יצאה סדרה ממש לא לטעמי שבאמת אין לי מושג למה אני רואה אותה שבוע אחרי שבוע. הייתי מעדיף שישלימו את החלקים החסרים בגנשיקן המקורית מאשר שיעשו את נידאימה, אבל זה לא בשליטתי.

אני חושב שאני אעצור כאן. היו דברים נוספים שראיתי השונה והדרפתי כמו כפית הכסף שהיה מגורבב (למרות שדיי ציפיתי לזה! ראיתי קאבר של המנגה של זה ביפן וזה היה משהו כמו "יווו פרות, צריך לקרוא.” אז חבל), לאב לאב שפשוט לא עשה לי את זה, קינירו מוסאיק (כנ"ל) ובטח עוד כמה וכמה.

ומה אני רואה עכשיו?

אחים בחלל: ראיתי עד פרק 60 במרתון והיה מעולה. מאז התחילו קצת גרבובים, פרקים יוצאים פעם בשבועיים, התחילו לקצר את תוכן הפרקים לטובת תקצירי העלילה עד כה והחרטוט הלא מזוהה הזה של "היביטו" השפן (יאי!) לא מעניין לחלוטין. מה נסגר? הסדרה הזאת מתאימה יותר למרתון בעיניי. אני עדיין מתלבט אם להפסיק לראות בינתיים ולמרתן עוד חודשיים אבל כנראה שזה לא יקרה כי אני סקרן מדי.

פרי: או "דרור" בתרגום עברי חופשי. סדרה ממש כיפית בעיניי, אני נהנה.

סטלה ג'אקוין חרטא בשלישית בו: לא ברור לי בכלל מה הולך שם והילדה הראשית צריכה אשפוז.

שינגקי נו קיוג'ין: בזבוז זמן שאני לא בטוח למה אני ממשיך, אבל אני ממשיך.

סימפוגיר ג'י: על הפרצוף. הרבה פחות טוב מהעונה הראשונה שדווקא הייתה מוצלחת ואנדרייטד וחבל.

שירוקומה קפה: לא ראיתי הרבה זמן אבל ממש נהנתי מזה בזמנו, אני תקוע בפרק 33 כי זה נעשה לי מעט רפטטיבי מדי. אני מקווה לחזור לזה בקרוב.

סייריי נו מוריביטו: אני בערך באמצע הסדרה והיא ממש טובה עד עכשיו. יופי!

בנוסף יצא לי לקרוא את המנגה אונאני מאסטר קורוסאווה שהייתה ממש טובה וקשה לי קצת להסביר את הדבר שהכי אהבתי בה, אולי זה לא מתאים לי לפורמט של בלוג. בקיצור, ממליץ לקרוא אותה.

ועכשיו לחלק השני של הנושא (שיהיה קצת קצר אולי), מה הייתי רוצה לראות השנה או למה אני מצפה?

אז סדרות שכבר יצאו והייתי רוצה לראות (או לפחות לנסות) בשנה הקרובה:

האיבאנה רנמיי: אני דוחה את זה יותר מדי זמן

דורארארה: צריך להמשיך

הידאמארי סקץ'

היגוראשי קאי: כנ"ל

טקון קינקרייט: אפילו יש לי דיוידי עם תרגום בעברית

צוריטאמה: לסיים

ובטח עוד דבר או שניים שאני לא חושב עליהם כרגע.

מהעונות הקרובות אנימה מחכה לספיישל פוקימון המקור, בתור אחד ששיחק ברוב המשחקים אני מאוד מחכה לזה ודאיה נו אייס שבתור חובב בייסבול אני מאוד מחכה גם לה. למרות שאין לי יותר מדי דברים שאני מחכה להם (או שאולי לא חיפשתי מספיק) יש לי הרגשה שתהיה שנה טובה :)

דבר נוסף שאולי חשבתי לעשות השנה זה לפתח משחק דוג'ין לסדרת אנימה כלשהי (משחק מכות, ארפיג'י או משהו כזה). אבל עדיין אין לי רעיון קונקרטי לסדרה או גרפיקאי שיכול לעזור לי בעניין. אם יש לכם רעיון או שאתם רוצים להציע את עצמכם, לכו על זה בתגובות :)

זה הכל להיום. יצא פוסט דיי ארוך אחרי הכל ואם קראתם עד כאן, כל הכבוד. אני מקווה שבאמת הפרויקט "קואופרטיב האנימה" יצליח ואני אשתדל לכתוב פוסט בבלוג בכל חודש על הנושא החודשי. מה שבטוח זה שאני אקרא כל פוסט על הנושא החודשי שיצא ואשמח לקרוא גם את שלכם! אז אני מקווה שתהיה לנו שנה טובה ומוצלחת.