Skip navigation

אז ככה, אני מתכוון להרים הרצאה לכאמ"י הקרוב, שיתרחש ב25.8.11 ברשל"צ בנושא "בייסבול באנימה ומנגה".

מאחר ורבים האנשים בארץ שאינם מכירים את משחק הבייסבול, החלטתי לחסוך בזמן ולהכין מדריך קצר המסביר את הקווים הכלליים של המשחק ואת חוקיו הבסיסיים, כדי לאפשר למי שיבוא להרצאה להרגיש קצת יותר בעניינים. לא חובה לקרוא את המדריך מאחר ואני אסביר את הנושא בהרצאה, אבל זה בהחלט יכול לעזור להבין את ההרצאה יותר לעומק.

אז קודם כל, מה זה בייסבול ואיך משחקים?

קצת רקע:

בייסבול הוא הספורט הלאומי בארצות הברית. הליגה הבכירה בארה"ב, הMLB (או המייג'ורז), מחולקת לשתי ליגות. הנאשיונל ליג והאמריקן ליג. עונת בייסבול היא בין אפריל לאוקטובר כאשר באוקטובר יש את סדרת הגמר בה אלופת האמריקן ליג ואלופת הנאשיונל ליג משחקות אחת נגד השניה בסדרה של 7 משחקים. בשנה שעברה (2010) זכו באליפות הסאן פרנסיסקו ג'אינטס מהנאשיונל ליג ששיחקו נגד הטקסס ריינג'רס מהאמריקן ליג.

 

בגדול, בייסבול, הוא משחק קבוצתי המשלב אלמנטים שונים של חבטה בכדור, תפיסת כדור, זריקת כדור וריצה. המטרה שלו היא לחבוט בכדור שנזרק ולעשות הקפה שלמה כדי לקבל נקודה. למרות שבייסבול הוא משחק קבוצתי, יש דגש מאוד גדול על יכולות אידיווידואליות של כל שחקן ושחקן, וכל שחקן בכל תפקיד יכול להיות כוכב.

למשחק בייסבול אין מגבלת זמן. אורכו 9 סיבובים (inning באנגלית) המחולקים לשניים, כשבכל חצי סיבוב כל קבוצה עושה רק דבר אחד, או התקפה, או הגנה. אורכו של חצי סיבוב נמשך עד ששלושה שחקנים מהקבוצה ההתקפית נפסלים. יש כל מני דרכים שונות לעשות זאת ונדון על חלקן בהמשך.

בנוסף, המשחק עצמו מחולק למקטעים קטנים של משחק, כמו למשל בפוטבול ולא כמו בכדורגל.

במידה ויש תיקו לאחר 9 סיבובים, לפי חוקי המשחק, ניתן להמשיך לסיבובים נוספים.

בהתקפה:

עולה שחקן מהקבוצה המתקיפה בתורו לעמדת החובט. שם הוא מחכה שהמגיש (פיצ'ר) של הקבוצה היריבה יזרוק לו כדור שהוא יוכל לחבוט בו בגבולות המגרש ככה שלא יתפסו אותו באוויר והוא יספיק לרוץ לבסיס הראשון (הנמצא מימינו)  לפני שיספיקו שחקני ההגנה לזרוק את הכדור לבסיס שחקן הגנה אחר (במקרה זה, first baseman) שנוגע בבסיס הראשון. במידה וחבט טוב ייתכן והוא יספיק לרוץ יותר בסיסים.

לאחר שהחובט… חובט, הוא נשאר על הבסיס אליו הגיע והופך לרץ ותפקידו הוא להתקדם כמה שיותר בסיסים (בד"כ רץ יתקדם כשהחובט הבא יחבוט כדור בגבולות המגרש, אבל לא רק.) והמטרה העיקרית של כל רץ היא להגיע ולגעת לבסיס הבית לאחר שעשה הקפה שלמה כך שקבוצתו תוכל לקבל נקודה.

 

בהגנה:

במשחק ההגנה יש לקבוצת בייסבול 9 שחקנים:

המגיש (פיצ'ר) – השחקן החשוב ביותר בקבוצה (ולכן מקבל דגש מרכזי בהרבה סדרות אנימה ומנגה). תפקידו לזרוק לחובט, מיד אסביר באילו תנאים.

התופס (קאצ'ר) – ה"מנהל" של ההגנה במהלך המשחק. תפקידו לתפוס את זריקותיו של המגיש, להגן על בסיס הבית ולנהל את משחק ההגנה.

שחקני האינפילד – בסיס ראשון, בסיס שני, שורטסטופ ובסיס שלישי. כל אחד מגן בגזרתו

שחקני האאוטפילד – שמאל, מרכז, ימין. כל אחד מגן בגזרתו


 

מהלך המשחק:

כשחובט עולה לחבוט, זה נקרא at-bat וזה המהלך המרכזי במשחק בייסבול. למגיש יש כמה דברים שהוא יכול לעשות במהלך at-bat הראשון, לזרוק לסטרייק זון. הסטרייק זון הוא מן תחום תלת מימדי דמיוני הנראה כך ואלו החוקים שלו:

המטרה של המגיש בעצם, הוא לזרוק כדור שיעבור באיזור הזה בלי שהחובט יחבוט, או שהחובט יחבוט ויפספס. אם המגיש הצליח לעשות את זה, הוא מקבל נקודת הכשלה (סטרייק). לאחר 3 סטרייקים החובט נפסל וזה נקרא סטרייקאאוט.

אם המגיש זרק כדור שלא עבר בסטרייק זון והחובט לא ניסה לחבוט, זוהי הגשה לא מוצלחת (בול) (במידה והוא ניסה לחבוט ולא הצליח זה סטרייק). לאחר ארבעה בולים החובט רשאי ללכת לבסיס הראשון.

 

סטרייקאאוט היא לא הדרך היחידה לפסול חובט. אם החובט חבט כדור שנתפס באוויר בלי שהוא פוגע ברצפה, זו פסילה. אם נחבט כדור והכדור נתפס ע"י ההגנה ונזרק לבסיס ראשון לפני שהחובט דרך שם, זו פסילה. אם שחקן הגנה נוגע בשחקן התקפה עם הכפפה כשהכדור בתוכה כששחקן ההתקפה לא נוגע פיזית בבסיס, זו פסילה.

לפיצ'ר יש כל מני דרכים לנסות להערים על החובט, עם שינויי מהירויות הזריקה, מיקומים קשים, כדורים מסובבים ועוד. כל הדברים האלה, בשילוב עם זמן תגובה מאוד קצר (ברמות סבירות מדובר על זמן תגובה של פחות מחצי שניה!  וברמות הגבוהות אפילו פחות!) גורמים למלאכת החבטה להיות קשה מאוד.

לאחר שהחובט חבט כדור לתוך המגרש, תפקיד ההגנה הוא לתפוס את הכדור ולנסות לפסול רצים על מנת לא לאפשר לקבוצה התוקפת להתקדם ולקבל נקודות.

  

 סיכום בקצרה:

2 קבוצות, 9 שחקנים בכל קבוצה. 9 סיבובים המתחלקים ל2: התקפה והגנה, חצי סיבוב נמשך עד ש3 שחקנים מהקבוצה המתקיפה נפסלים. המטרה: להגיע הביתה כדי לצבור נקודה.

מונחים:

סטרייק: כדור העובר בסטרייק זון בלי שהחובט חובט בו לגבולות המגרש, או החובט פספס ולא פגע בכדור הנזרק לעברו.

סטרייק אאוט: 3 סטרייקים והחובט בחוץ.

בול: כדור שלא עבר בסטרייק זון והחובט לא ניסה לחבוט בו.

ווק: אחרי 4 בולים. החובט רשאי ללכת לבסיס ראשון.

פליי אאוט: כדור שנחבט נתפס באוויר לפני שפגע בקרקע.

גראונד אאוט: כדור שנחבט נתפס ע"י שחקן הגנה ונזרק לבסיס הראשון לפני שהחובט מגיע לבסיס.

הום ראן: כדור שנחבט מחוץ גבולות המגרש אבל בתחום החוקי. מגיע הביתה (וכך כל הרצים שעל הבסיסים) אוטומטית.

 YouTube Preview Image

חלק ממשחק לדוגמא

זהו פחות או יותר. אשמח לענות על שאלות ולשמוע הערות והארות. אם הבנתם את הרעיון ומה צריך לשפר. את הנ"ל אפשר או להשאיר פה כתגובה או לשלוח לי במייל.

One Comment

    • string
    • Posted 28 ביולי 2011 at 9:57
    • Permalink

    יפה D:
    אני מקווה שבפעם המי יודע כמה באמת הבנתי >_<;;


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>