Skip navigation

לקראת בחירות אמא"י לשנת 2013 חלקתי עם חברי תוך כדי דיון את מחשבותי על הבעייתיות בהתנהלות האירגון ועל הצורה בה אני חושב שהאירגון צריך להתנהל, ואחד מהם ביקש ממני לכתוב על זה פוסט בבלוג, אז הנה אני ואלו שני הסנט שלי בנושא.

 

ראשית כמה דברים שהייתי רוצה לזקוף לזכות הארגון:

1) אמא"י יצרה קופה המיועדת לקהילה, מקופה זו בא המימון לכנסים ולשאר הפעילויות המיועדות לקהילה. קופה זו בעצם מבטלת את התלות בגופים פרטיים,  שצריכים לסכן את ממונם על מנת להרים פעילות למען הקהילה.

2) איכות הכנסים עלתה לאחרונה, יש דגש רב יותר על שינוי ייעול וארגון והעבודה ניכרת ומורגשת.

3) ישנם כל מני פרויקטים שהארגון מארגן, חלקם מהפכניים ממש כמו היוזמה הנהדרת לקניית זכויות שידור של סרט אנימה מיפן והקרנתו בארץ או למשל פרויקט הספרייה.

איפה השיטה נופלת ובעיות שנוצרו בדרך:

1) אמא"י יצר מונופול על יזמות האנימה בארץ. אף אדם לא יסכן את כספו בשביל להרים כנס למשל כי אמא"י למעשה השתלטו על התאריכים העיקריים לכנס ויצרו פאן-בייס רחב.

2) הסעיף הקודם ילד את הגישה החדשה: "למה שאני אעשה? יש את אמא"י." – סירוס היזמות בקהילת האנימה.

3) אנשי ועד אמא"י, 5 אנשים, צריכים להתעסק, מעבר לחייהם הפרטיים, במה שאני קורא לו "קקי": הרמת כנסים, אירועים ויוזמות, לעדכן גרסא לפורום, להקים וויקי אירגוני, בניית אתרים, ועוד שלל פרויקטים שונים ומגוונים שבמקרה הטוב נעשים על רגל אחת ובמקרה הרע לא נעשים בכלל.

4) מה שציינתי בסעיף הקודם גוזל זמן יקר מאנשי הועד ופועלם ומונע מהם להתרכז בעיקר.

 

דעתי בנושא ושינוי חשיבה:

לדעתי אמא"י צריכה לעבוד בצורה שונה ובמטרתם צריכה להיות שונה:

אמא"י צריכים להפוך מגוף פעיל שיוצר ומרים פרויקטים לגוף שמאפשר לקהילה לפעול, כלומר, אמא"י צריכים להפסיק לפעול ליצירת פרויקטים, כנסים ואירועים אחרים ולגרום לקהילה לעשות זאת במקומם, בעזרתם.

המוטיבציה של אמא"י צריכה להיות כזו: לעודד את אנשי הקהילה לחשוב על רעיונות אותם הם רוצים לממש לטובת הקהילה (לדוגמא: כנס, מסיבת קראוקה, תחרות דוג'ינשיים ועוד) להגיע אליהם, להציע את הרעיון ולקבל ייעוץ וסיוע כספי מאמא"י כדי להרים את הפרויקט, כלומר לעודד יזמות ולספק ליזמים את המשאבים להרים פרויקט לטובת הקהילה.

– למה זה טוב?

1) מונופול אמא"י וסירוס היזמות בקהילה יבוטלו – שיטת עבודה זו תעודד את היזמות בקהילה, כל אדם עם רעיון שחשב שמלאכתו תעשה בידיי אחרים יבין שלא כך המצב. אמא"י לא מרימים פרוייקטים, אנשים שבאים לאמא"י מרימים פרוייקטים בסיוע אמא"י ואם מישהו רוצה שמשהו יקרה הוא יצטרך לעשות זאת בעצמו.

2) זמן – ועד אמא"י לא יעבוד על פרויקטים באופן ישיר אלא יקבל נתונים וייתן ייעוץ. דבר שיפחית משמעותית את הלחץ על כל איש ועד שנכון לעכשיו ישנם מספר פרויקטים אותם הוא צריך לבצע בעצמו, יפנה זמן להתעסקות בעיקר.

3) עתיד – נכון לעכשיו גישת ה"למה שאני אעשה? יש את אמא"י" משאירה את עתיד אמא"י והקהילה במקום מפוקפק ("על כרעי תרנגולת"), האם שנה הבאה יהיו אנשים שיהיו מוכנים לשאת בעול הגדול ולהאכיל את כל הקהילה? עידוד היזמות והפסקת עשיית פרוייקטים יכריח את הקהילה להתפתח ויוליד יזמים ומרימי פרויקטים חדשים, משמע – עתיד.

 

כיצד זה יתבצע?

אמא"י יכריזו על הפסקת פעילותם בנושאים כגון כנסים, מסיבות, אירועי פריחת הדובדבן וכו'

אמא"י יפרסמו בצורה ברורה ברחבי הקהילה כי הם מזמינים ומעודדים אנשים בעלי רעיונות הרוצים להרים פרויקטים לבוא ולדבר איתם.

אמא"י יבחנו את הנושא וייתכננו עם היזמים דרכי פעולה להגשמת הפרויקט, במידה ואמא"י הגיעו למסקנה כי הפרויקט ישיים ותורם לקהילה וכי האדם איתו הם מדברים הוא מהימן, אמא"י יממנו את הפרויקט וכל רווח מהפרויקט יוחזר לקופת אמא"י – כיסוי עלויות

אמא"י ימנו אנשים שיתנדבו להיות "סגל אמא"י" להתעסק באחזקה השוטפת של האירגון (בניית אתר, ניוזלטר ועוד) ואנשים המנוסים בפרויקטים שונים להיות יועצים (למשל, מנהלי כנס קודמים יוכלו לייעץ למנהל כנס).

אמא"י יהיו שקופים לקהילה, אם ישנו רעיון קונקרטי, אמא"י יפרסמו זאת ויבקשו רעיונות נוספים או אנשים נוספים המוכנים ורוצים לעזור בנושא, וישמרו על קשר רציף עם הקהילה

אמא"י יעבדו בעיקר כדי לקדם את תחום האנימה ומנגה בארץ וביצירת קשרים ועידוד היזמות בקהילה ומתן עזרה ליזמים בהרמת פרויקטים, הן ברמה הייעוצית והן ברמה הכספית.

 

 

אז מה הקאץ'?

הבעיה בשיטה הזו היא שהדרך היחידה בה ייתכן שגשוג היא אם הקהילה תדאג לעצמה, אם יקומו אנשים, חלוצים, ויגידו "יש לי רעיון! ואני אממש אותו!", סנריו אפשרי הוא שלא יהיה אף אדם שיהיה מוכן להתנדב ולתרום מזמנו למען הקהילה או אנשים בודדים בלבד. אך השאלה היא האם קהילה שכזו שלא תדאג לעצמה, ראוייה לעתיד?

8 Comments

  • דרור לוי
  • Posted 28 ביוני 2012 at 23:40
  • Permalink

  בסך הכל הדברים שהצעת פה נשמעים לי דיי נכונים,
  אבל יש כמה דברים שטיפה בעיתיים..

  חלק אחד של הבעיה הוא שבמידה מסוימת חלק מהדברים כבר כיום עובדים ככה..
  למיטב ידיעתי לדוגמא כנסים כיום לא מנוהלים ישירות ע"י אמאי אלא ע"י צוות ספציפי שמורכב לשם הכנס ע"י מנהל שאמאי בוחרים.

  וחלק שני הוא שיש דברים שבעצם אי אפשר להוציא בשביל שאנשים אחרים יעשו, לדוגמא הפורום של אמאי. מן הסתם לא הגיוני שהפורום של אמאי יהיה בניהול של צד שלישי, אלא אם יהיה מדובר בחברה בתשלום.
  ואני לא יודע אם אמאי מסוגלים לשלם כסף על דבר כזה כיום לחברה מקצועית(אם כי זה אכן לא דבר יקר אז לא הייתי פוסל את זה לגמרי) ואני לא בטוח עד כמה זה רעיון טוב שמישהו מהקהילה יריץ את הפורום של אמאי(בעצם אם לוקחים את הרעיון לזה שאמאי יממנו הקמה של פורום ובעצם יקבלו בתמורה פורום משל עצמם.

  ככה שאת הניהול של אלה בעצם סביר להניח שאמאי יאלצו להמשיך לנהל…

  וההאנאמי בסופו של דבר גם כן דוגמא דווקא לאיך שזה כבר המצב, כי הרי זה אירוע של ארגון אחר, אז הם בעיקר באו לתמוך..
  אלא אם הכוונה שהם היו צריכים לחכות למישהו אחר שיבוא ויציע לעזור לגן הבוטני לארגן את האירוע..
  מה שמביא למצב קצת מוזר, כי מצד אחד חלק גדול מהתפקיד שלהם היה ביעוץ ככה שזה כן תואם לאיך שאתה רואה את התפקיד שלהם, ומצד שני לא קטן בהרבה היה בארגון של דברים של ממש כמו נגיד הקוספלי שעשו שם..

  • supika
  • Posted 29 ביוני 2012 at 0:24
  • Permalink

  חלק אחד:
  רוב הדברים לא עובדים ככה היום, את רוב אם לא כל הפרויקטים של אמא"י מי שמרים בפועל אלו חברי הועד, וזה מעבר לדברים הטכניים שהם צריכים לעשות בעצמם. אפילו אם ניקח את הכנס שהבאת כדוגמא: חלק מהועד לוקח חלק פעיל (וקריטי) בהרמת הכנס. משהו שמונע מהם לעשות את הדברים שהם צריכים לעשות. מה שאני מציע זה שאמא"י יפסיקו לקחת חלק פעיל לחלוטין ויעשו משהו אחר שאותו אני מגדיר כ"העבודה האמיתית שלהם".

  חלק שני:
  ועד אמא"י בעצמו לא מנהל את ערוץ היוטיוב, חשבון הפייסבוק, הפורום, האתר, מסד הנתונים וכו'. יש אנשים שנחשבים "סגל אמא"י" והם מנהלים אותו ברמה האדמיניסטרטיבית (למעט העובדה שכאשר יש תקלה טכנית כלשהי הועד כן מטפל בה וזה למשל לא צריך לקרות).

  לא הבנתי מה רצית בחלק האחרון, חדד נא.

  • דרור לוי
  • Posted 29 ביוני 2012 at 0:42
  • Permalink

  בנוגע לחלק הראשון:
  אומנם כיום הועד לוקח חלק בכנס, אבל אני לא חושב שזה כל כך התפקיד שלהם כמו שזה פשוט שהם מתנדבים לעשות את זה, באותה מידה הם יכלו רק להשאיר יועץ ולהשאיר למנהל כנס למצוא את שאר האנשים שצריך למלא את התפקידים.
  בכל מקרה עדיף שמישהו מאמ"י יגיב בנושא כי אני לא מכיר את הצורה שהם עובדים עד כדי כך..
  מהבחינה הזו בהחלט הייתי אומר שאני מסכים עם זה שההפרדה בין אמאי לכנס צריכה להיות יותר אבסולוטית, ואולי אפילו ישירות לאסור על חברי הועד להשתתף בכנס(בהנחה שאפשרי להקים כנס בצורה כזו)

  בנוגע לחלק השני:
  אני בטוח שאם לאמאי הייתה האופציה הם היו מעבירים את כל החובות המשניות האלה, כמו שהם כיום עושים עם הניהול(מבחינת ניהול של הודעות והמשתמשים) של הפורום הערוץ פייסבוק וכו', אבל כרגע אין להם מישהו אחר שינהל את הצד הטכני.
  ואת כל מה שקשור לניהול החשבונות של האכסון אתרים שלהם וכו' גם כן יהיה צורך לניהול אדמיניסטרטיבי.
  שכאמור זה פשוט המצב שכיום.
  ולכן מה שלא מתפקד מהבחינה הזו הוא פחות בגלל השיטה כנראה ויותר בגלל החוסר באנשים…

  ובנוגע לחלק האחרון:
  הכוונה שלי לתת דוגמא למשהו שאי אפשר מצד אחד להשאיר לגוף צד שלישי(במקרה של ההאנאמי לדוגמא זה אומר שהיה צריך גוף שיתנדב לייעץ לגן הבוטני ומצד שני גם ידאג לצד התפעולי של ארגון אנשים בקוספלי וכו' דברים שאין ממש תמריץ או סיבה שאדם פרטי יעשה).
  ובאותו הזמן לפי איך שתיארת את צורת ההתנהלות האידיאלית שלהם הם גם לא בדיוק היו אמורים להתעסק בו(או שאולי הכוונה שלך היא שהסגל שלהם היה צריך? מה ששוב פעם מחזיר את בעיית הכוח אדם בעיקר)

  בעיית כוח האדם עלתה בהסברים האלה פעמיים, ובזמן שאני בהחלט מסכים שאם אמאי יפסיק לארגן דברים בעצמם לגמרי יהיו אנשים אחרים שיתנדבו לא נראה לי שזה מה שישנה את המצב מבחינת כוח האדם שיש לסגל שלהם.
  למעט אולי האפשרות שכאשר הם יפסיקו להתעסק בארגון הם יוכלו להתעסק יותר בפרסום ודאגה לארגון עצמו.
  אבל בניגוד לקטע של עידוד יוזמות פרטיות אני חושב שזו דווקא פחות בעיה של פרסום..

  • supika
  • Posted 29 ביוני 2012 at 0:51
  • Permalink

  כמו שאמרת בעצמך, הטענה העיקרית שלך בתגובה היא "אין מי שיעשה את זה". הגבתי לטענה זו בפוסט המקורי מספר פעמים. אם ועד אמא"י יקחו אחורה ויגידו "אנחנו לא עושים יותר, מי שרוצה מוזמן ואנחנו נעזור לו/נעייץ/נכלכל" אז או שאנשים יבואו לעשות, או שלא, ואני מפנה אותך לקרוא שנית את הפסקה האחרונה.

  • דרור לוי
  • Posted 29 ביוני 2012 at 0:59
  • Permalink

  והתייחסתי לזה,
  בגלל זה עשיתי הפרדה בין אנשים שיהיו מוכנים לתנדב להרים כנסים\מסיבות\תחרויות דוג'ינשי וכו' לבין אנשים שיהיו מוכנים להתנדב להיות בסגל ולטרוח לנהל את השרתים של אמאי וכו'.

  אז אני אחזור על האמירה שבזמן שאני בהחלט מסכים שיתכן מאוד שיוזמות כמו דוגמאות שנתתי מקודם(כנסים\מסיבות\תחרויות דוג'ינשי) נפגעות מהמצב הנוכחי שבו אמאי כביכול מחזיקים במונופול, אני לא חושב שהחוסר בסגל קשור איכשהו ל"מונופול" של אמאי על אירועים..

  לא שאני מנסה להגיד שבגלל זה ההצעה לא טובה, אני פשוט חושב שהמבחינות האלה ההצעה הזו לא תוכל באמת לשפר, ולדעתי יהיה צריך לקחת את זה בחשבון.

  ובזמן שחלק השני של האמירה האחרונה שלך בכל זאת נשאר רלוונטי אני לא בטוח שאני שלם אם האמירה שזה בהכרח אשמה של הקהילה, זה גם יתכן מאוד שיש גורמים אחרי שגורמים למצב, ושהם פשוט לא קשורים(ישירות לפחות) למבנה הניהולי של אמאי..

  • supika
  • Posted 29 ביוני 2012 at 1:14
  • Permalink

  אז נסכים שלא להסכים?

  • דרור לוי
  • Posted 29 ביוני 2012 at 1:16
  • Permalink

  אני מניח אין באמת הרבה שאפשר לעשות בשביל לבדוק את זה..

  כל מה שנשאר עכשיו זה לחכות לאמא"י שבתקווה יוכלו לתת קצת יותר מידע ואולי גם תגובות באופן כללי..

  • supika
  • Posted 3 ביולי 2012 at 15:54
  • Permalink

  לא נראה לי שזה יקרה, דרור.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>